Yageo RT0402DRE07249RL
RT0402DRE07249RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE07249RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 249 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE07249RL.pdf
Availability of RT0402DRE07249RL
QUANTITY
RT0402DRE07249RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE07249RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE07249RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE07249RL
Related LinksRT0402DR, RT0402DRE07249RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE07249RL Details Description
Related parts for RT0402DRE07249RL
IC CONTROLLER NV 8-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 16KV OPEN COLLECTOR datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 8.2K OHM 6SIP datasheet.pdf
BUZZER ELEMENT PIEZO 7KHZ 10MM datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V 1111 datasheet.pdf
CARD READER 5 IN 1 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH WHT datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf