NKK Switches BB15AB-FC
BB15AB-FC picture photo
Mfg. Part Number
BB15AB-FC
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
BB15AB-FC.pdf
Availability of BB15AB-FC
QUANTITY
BB15AB-FC Order Process
Ship out your order
Specifications of BB15AB-FC
Internal Part NumberEIS-BB15AB-FC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelBB15AB-FC
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesAntistatic
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BB15AB-FC
Related LinksBB15, BB15AB-FC Datasheet, NKK Switches Distributor
BB15AB-FC Details Description
Related parts for BB15AB-FC
IC ADC HS LP 12-BIT CMOS 24-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.9A 24 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 50POS datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.5A 67.5 MOHM datasheet.pdf