NKK Switches BB25AP-FC
BB25AP-FC picture photo
Mfg. Part Number
BB25AP-FC
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
BB25AP-FC.pdf
Availability of BB25AP-FC
QUANTITY
BB25AP-FC Order Process
Ship out your order
Specifications of BB25AP-FC
Internal Part NumberEIS-BB25AP-FC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelBB25AP-FC
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesBB
PackagingTray
TypeStandard
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesAntistatic
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BB25AP-FC
Related LinksBB25, BB25AP-FC Datasheet, NKK Switches Distributor
BB25AP-FC Details Description
Related parts for BB25AP-FC
IC MULTIPLIER 4-QUADRANT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG LIN W/SPR VSR 20-TQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 8-SOIC datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 300MM X 1250M datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 1BIT UDFN datasheet.pdf
150UF 75V 16.1X41.7 85C AXI datasheet.pdf