Maxwell Technologies Inc. BCAP0025 P270 T01
BCAP0025 P270 T01 picture photo
Mfg. Part Number
BCAP0025 P270 T01
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 25F 2.7V THROUGH HOLE
Datasheet Download
BCAP0025 P270 T01.pdf
Availability of BCAP0025 P270 T01
QUANTITY
BCAP0025 P270 T01 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCAP0025 P270 T01
Internal Part NumberEIS-BCAP0025 P270 T01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHC Series Overview
RoHS InformationHC Series RoHS Declaration
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesHC
PackagingBulk
Capacitance25F
Tolerance-
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)42 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCAP0025 P270 T01
Related LinksBCAP0025, BCAP0025 P270 T01 Datasheet, Maxwell Technologies Inc. Distributor
BCAP0025 P270 T01 Details Description
Related parts for BCAP0025 P270 T01
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC datasheet.pdf