Maxwell Technologies Inc. BCAP0650 P270 K05
BCAP0650 P270 K05 picture photo
Mfg. Part Number
BCAP0650 P270 K05
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 650F 2.7V WELD
Datasheet Download
BCAP0650 P270 K05.pdf
Availability of BCAP0650 P270 K05
QUANTITY
BCAP0650 P270 K05 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCAP0650 P270 K05
Internal Part NumberEIS-BCAP0650 P270 K05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesK2 Cell Series of Ultracapacitors
RoHS InformationK2 Cell Series RoHS Declaration
Standard Package30
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesK2
PackagingBulk
Capacitance650F
Tolerance-
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)0.8 mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 65°C
TerminationWeld Stud
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseAxial, Can - Solder Terminals
Lead Spacing-
Size / Dimension2.390" Dia (60.70mm)
Height - Seated (Max)2.039" (51.80mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCAP0650 P270 K05
Related LinksBCAP0650, BCAP0650 P270 K05 Datasheet, Maxwell Technologies Inc. Distributor
BCAP0650 P270 K05 Details Description
Related parts for BCAP0650 P270 K05
RELAY OPTO SPST-NO 500MA 40V datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
RES CERM WW 10W 8.2 OHM 5% VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN IDC 12POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 9.7A TO-220SIS datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 3M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf