Vicor Corporation BCM48BF080T240A00
BCM48BF080T240A00 picture photo
Mfg. Part Number
BCM48BF080T240A00
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
BCM BUS CONVERTER 8V 240W
Datasheet Download
BCM48BF080T240A00.pdf
Availability of BCM48BF080T240A00
QUANTITY
BCM48BF080T240A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCM48BF080T240A00
Internal Part NumberEIS-BCM48BF080T240A00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationBCM/VTM Specification 04/Aug/2014
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI Chip® BCM®
PackagingTray
TypeBus Converter Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)38V
Voltage - Input (Max)55V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)36A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesOCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension1.28" L x 0.87" W x 0.27" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCM48BF080T240A00
Related LinksBCM48BF0, BCM48BF080T240A00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
BCM48BF080T240A00 Details Description
Related parts for BCM48BF080T240A00
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 230MA 1.9 OHM datasheet.pdf
SOCKET MINI GRID 516-PGA 1.0MM datasheet.pdf
16P MTA100 CONN ASSY 30AU datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 12.9A datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MICRO 31 F 18" YEL A174 datasheet.pdf
TERM SUPPORT .700 datasheet.pdf
DC/DC CONV 6W SIP SNG OUT datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf