Vicor Corporation BCM48BF480T300A00
BCM48BF480T300A00 picture photo
Mfg. Part Number
BCM48BF480T300A00
Brief Description
BCM BUS CONVERTER 48V 300W
Datasheet Download
BCM48BF480T300A00.pdf
Availability of BCM48BF480T300A00
QUANTITY
BCM48BF480T300A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCM48BF480T300A00
Internal Part NumberEIS-BCM48BF480T300A00
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)38V
Voltage - Input (Max)55V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesOCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension1.28" L x 0.87" W x 0.27" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency96%
Power (Watts) - Max288W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCM48BF480T300A00
Related LinksBCM48BF4, BCM48BF480T300A00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
BCM48BF480T300A00 Details Description
Related parts for BCM48BF480T300A00
CAP TOGGLE BAT BLACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 12 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf