Vishay/Vitramon VJ0603D470MXPAJ
VJ0603D470MXPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D470MXPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D470MXPAJ.pdf
Availability of VJ0603D470MXPAJ
QUANTITY
VJ0603D470MXPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D470MXPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D470MXPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D470MXPAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D470MXPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D470MXPAJ Details Description
Related parts for VJ0603D470MXPAJ
RES SMD 330K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 5.43A 12 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
GDT 600V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
3.96 WTB HSG 10CKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf