Vicor Corporation BCM48BT240T300A00
BCM48BT240T300A00 picture photo
Mfg. Part Number
BCM48BT240T300A00
Brief Description
BCM BUS CONVERTER 24V 300W
Datasheet Download
BCM48BT240T300A00.pdf
Availability of BCM48BT240T300A00
QUANTITY
BCM48BT240T300A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCM48BT240T300A00
Internal Part NumberEIS-BCM48BT240T300A00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)38V
Voltage - Input (Max)55V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesOCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension1.28" L x 0.87" W x 0.27" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency94%
Power (Watts) - Max288W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCM48BT240T300A00
Related LinksBCM48BT2, BCM48BT240T300A00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
BCM48BT240T300A00 Details Description
Related parts for BCM48BT240T300A00
DSUB CABLE - CFM25G/AE25M/CFM25G datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL W/PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
WASHER SHOULDER #4 NYLON datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.6A MCPH3 datasheet.pdf
CONN HDR 15POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf