Vicor Corporation BCM6123T60E15A3T00
BCM6123T60E15A3T00 picture photo
Mfg. Part Number
BCM6123T60E15A3T00
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1750W
Datasheet Download
BCM6123T60E15A3T00.pdf
Availability of BCM6123T60E15A3T00
QUANTITY
BCM6123T60E15A3T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCM6123T60E15A3T00
Internal Part NumberEIS-BCM6123T60E15A3T00
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)130A
Power (Watts) - Manufacture Series1950W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Features*
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 0.99" W x 0.29" H (61.0mm x 25.1mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency97.4%
Power (Watts) - Max1950W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCM6123T60E15A3T00
Related LinksBCM6123T6, BCM6123T60E15A3T00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
BCM6123T60E15A3T00 Details Description
Related parts for BCM6123T60E15A3T00
IC TXRX V.35 SINGL SUPPLY 28SOIC datasheet.pdf
CONN RING 14-16 AWG #6 BLUE PIDG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 2-1 LINE SELEC/MUX 20-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 48VIN 05VOUT datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
CAP CER 2.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf