Renesas Electronics America BCR12LM-16LH-1#B00
BCR12LM-16LH-1#B00 picture photo
Mfg. Part Number
BCR12LM-16LH-1#B00
Brief Description
TRIAC 800V 12A
Datasheet Download
BCR12LM-16LH-1#B00.pdf
Availability of BCR12LM-16LH-1#B00
QUANTITY
BCR12LM-16LH-1#B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCR12LM-16LH-1#B00
Internal Part NumberEIS-BCR12LM-16LH-1#B00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)120A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCR12LM-16LH-1#B00
Related LinksBCR12LM-1, BCR12LM-16LH-1#B00 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
BCR12LM-16LH-1#B00 Details Description
Related parts for BCR12LM-16LH-1#B00
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8SO datasheet.pdf