Renesas Electronics America BCR16PM-16LH-1#C0A
BCR16PM-16LH-1#C0A picture photo
Mfg. Part Number
BCR16PM-16LH-1#C0A
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 800V 16A
Datasheet Download
BCR16PM-16LH-1#C0A.pdf
Availability of BCR16PM-16LH-1#C0A
QUANTITY
BCR16PM-16LH-1#C0A Order Process
Ship out your order
Specifications of BCR16PM-16LH-1#C0A
Internal Part NumberEIS-BCR16PM-16LH-1#C0A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)160A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)-
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCR16PM-16LH-1#C0A
Related LinksBCR16PM-1, BCR16PM-16LH-1#C0A Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
BCR16PM-16LH-1#C0A Details Description
Related parts for BCR16PM-16LH-1#C0A
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 25VP-P 4KHZ PC MT datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 2POS datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX NUT M9X0.6 FOR 0S-0B datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.36UF RADIAL datasheet.pdf