Renesas Electronics America BCR25FM-12LB#BB0
BCR25FM-12LB#BB0 picture photo
Mfg. Part Number
BCR25FM-12LB#BB0
Brief Description
TRIAC 600V 25A TO-220FP
Datasheet Download
BCR25FM-12LB#BB0.pdf
Availability of BCR25FM-12LB#BB0
QUANTITY
BCR25FM-12LB#BB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCR25FM-12LB#BB0
Internal Part NumberEIS-BCR25FM-12LB#BB0
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)25A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)250A @ 50Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCR25FM-12LB#BB0
Related LinksBCR25FM-, BCR25FM-12LB#BB0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
BCR25FM-12LB#BB0 Details Description
Related parts for BCR25FM-12LB#BB0
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
BOARD EXTENDER VIDEO ENCODER EI3 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS datasheet.pdf