Renesas Electronics America BCR40RM-12LB#B00
BCR40RM-12LB#B00 picture photo
Mfg. Part Number
BCR40RM-12LB#B00
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 600V 40A
Datasheet Download
BCR40RM-12LB#B00.pdf
Availability of BCR40RM-12LB#B00
QUANTITY
BCR40RM-12LB#B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCR40RM-12LB#B00
Internal Part NumberEIS-BCR40RM-12LB#B00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)40A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)400A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)-
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3PFM, SC-93-3
Supplier Device PackageTO-3PFM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCR40RM-12LB#B00
Related LinksBCR40RM-, BCR40RM-12LB#B00 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
BCR40RM-12LB#B00 Details Description
Related parts for BCR40RM-12LB#B00
RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - MKC10K/MC10F/MPK10K datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V/3.3V 10WSON datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC RAD datasheet.pdf
FUSE PLUG BLACK 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf