Zetex Semiconductors BCX56-16-BL
BCX56-16-BL picture photo
Mfg. Part Number
BCX56-16-BL
Manufacturer
Product Category
ZETEX IC
Brief Description
SOT89 NPN SILICON PLANAR MEDIUM POWER TRANSISTORS IC
Datasheet Download
BCX56-16-BL.pdf
Availability of BCX56-16-BL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BCX56-16-BL Order Process
Ship out your order
Specifications of BCX56-16-BL
Internal Part NumberEIS-BCX56-16-BL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by ZETEX
Delivery TimeIn stock, ship BCX56-16-BL today.
SeriesBCX56-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount
PackagingTape and Reel / Tube
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for BCX56-16-BL
Alternative Part (Replacement)EIS-BCX56-16-BL
Country of OriginUSA / TAIWAN / Philippines
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
ZETEX Product CategoryPOWER IC, Regulators, DIODEs, Transistors
Related LinksBCX56, BCX56-16-BL Datasheet, Zetex Semiconductors Distributor
BCX56-16-BL Details Description
Related parts for BCX56-16-BL
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V 0606 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
BRISTLE BRUSH 8" 80 W/FLANGE datasheet.pdf