Rohm Semiconductor BD15HA3MEFJ-ME2
BD15HA3MEFJ-ME2 picture photo
Mfg. Part Number
BD15HA3MEFJ-ME2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.3A 8HTSOP
Datasheet Download
BD15HA3MEFJ-ME2.pdf
Availability of BD15HA3MEFJ-ME2
QUANTITY
BD15HA3MEFJ-ME2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BD15HA3MEFJ-ME2
Internal Part NumberEIS-BD15HA3MEFJ-ME2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.6V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input4.5 V ~ 8 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-HTSOP-J
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BD15HA3MEFJ-ME2
Related LinksBD15HA3, BD15HA3MEFJ-ME2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BD15HA3MEFJ-ME2 Details Description
Related parts for BD15HA3MEFJ-ME2
RES SMD 38.3 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
IC KEYPAD SCANNER GPIO PORT EXP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.7A 84 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 98POS DR LOW P datasheet.pdf