Cornell Dubilier Electronics 150824J630XF
150824J630XF picture photo
Mfg. Part Number
150824J630XF
Brief Description
CAP FILM 0.82UF 5% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
150824J630XF.pdf
Availability of 150824J630XF
QUANTITY
150824J630XF Order Process
Ship out your order
Specifications of 150824J630XF
Internal Part NumberEIS-150824J630XF
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance0.82µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.728" Dia x 1.299" L (18.50mm x 33.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150824J630XF
Related Links150824, 150824J630XF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150824J630XF Details Description
Related parts for 150824J630XF
IC RESET OD 4.8V 50MS 5SSOP datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 14WSON datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
IC PLL CLK GEN 200MHZ 28VFQFPN datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 230MA 1.85 OHM datasheet.pdf
RES 218K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 54COND 24AWG 500' datasheet.pdf
HEADER 5POS VERT W/LOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf