Vishay/BCcomponents SFR16S0001180FR500
SFR16S0001180FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001180FR500
Brief Description
RES 118 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001180FR500.pdf
Availability of SFR16S0001180FR500
QUANTITY
SFR16S0001180FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001180FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001180FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001180FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001180FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001180FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001180FR500
ROUND STANDOFF 8-32 BRASS 3/8" datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 8POS GOLD SMD datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
IC CLK FANOUT/BUFF ZD 20QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL - DOW SOLAR datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf