Rohm Semiconductor BD15HA3WEFJ-E2
BD15HA3WEFJ-E2 picture photo
Mfg. Part Number
BD15HA3WEFJ-E2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.3A 8-HTSOP
Datasheet Download
BD15HA3WEFJ-E2.pdf
Availability of BD15HA3WEFJ-E2
QUANTITY
BD15HA3WEFJ-E2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BD15HA3WEFJ-E2
Internal Part NumberEIS-BD15HA3WEFJ-E2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesStandard LDO Regulator ICs
Featured ProductBA and BD Series LDO Regulator Ics
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.6V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input4.5 V ~ 8 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-HTSOP-J
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BD15HA3WEFJ-E2
Related LinksBD15HA3, BD15HA3WEFJ-E2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BD15HA3WEFJ-E2 Details Description
Related parts for BD15HA3WEFJ-E2
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC 9-CH DUAL MODE TXCVR 56-TSSOP datasheet.pdf
IC VOLTAGE DIVIDER PGA 10-UMAX datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC OSC VCXO 133.333333MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HAN-MODULAR PE SCREW M3 datasheet.pdf
10G SONET RX CDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf