Rohm Semiconductor BD50GC0WEFJ-E2
BD50GC0WEFJ-E2 picture photo
Mfg. Part Number
BD50GC0WEFJ-E2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5V 1A 8HTSOP-J
Datasheet Download
BD50GC0WEFJ-E2.pdf
Availability of BD50GC0WEFJ-E2
QUANTITY
BD50GC0WEFJ-E2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BD50GC0WEFJ-E2
Internal Part NumberEIS-BD50GC0WEFJ-E2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesStandard LDO Regulator ICs
Featured ProductBA and BD Series LDO Regulator Ics
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.6V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 14V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-HTSOP-J
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BD50GC0WEFJ-E2
Related LinksBD50GC0, BD50GC0WEFJ-E2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BD50GC0WEFJ-E2 Details Description
Related parts for BD50GC0WEFJ-E2
S HOOK BRASS 1.25" datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 4A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 750PF 2.5KV NP0 2220 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 35P-35P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER SNGL 2MM 7POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 397 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
AMMETER/VOLTMETER 2A/300VDC LED datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PC MOUNT IEC OUTLET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A TO262 datasheet.pdf
LED ROUND 9W 30WOD 120VAC datasheet.pdf