Rohm Semiconductor BD65D00MUV-E2
BD65D00MUV-E2 picture photo
Mfg. Part Number
BD65D00MUV-E2
Manufacturer
Product Category
PMIC - LED Drivers
Brief Description
IC WHITE LED DVR 4-CH 28VQFN
Datasheet Download
BD65D00MUV-E2.pdf
Availability of BD65D00MUV-E2
QUANTITY
BD65D00MUV-E2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BD65D00MUV-E2
Internal Part NumberEIS-BD65D00MUV-E2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - LED Drivers
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeDC DC Regulator
TopologyStep-Up (Boost)
Internal Switch(s)Yes
Number of Outputs4
Voltage - Supply (Min)4.5V
Voltage - Supply (Max)27V
Voltage - Output41V
Current - Output / Channel100mA
Frequency1.25MHz
DimmingAnalog, PWM
ApplicationsBacklight
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BD65D00MUV-E2
Related LinksBD65D0, BD65D00MUV-E2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BD65D00MUV-E2 Details Description
Related parts for BD65D00MUV-E2
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf