Rohm Semiconductor BD70HA3WEFJ-E2
BD70HA3WEFJ-E2 picture photo
Mfg. Part Number
BD70HA3WEFJ-E2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 7V 0.3A 8-HTSOP
Datasheet Download
BD70HA3WEFJ-E2.pdf
Availability of BD70HA3WEFJ-E2
QUANTITY
BD70HA3WEFJ-E2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BD70HA3WEFJ-E2
Internal Part NumberEIS-BD70HA3WEFJ-E2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesStandard LDO Regulator ICs
Featured ProductBA and BD Series LDO Regulator Ics
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output7V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.6V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 8V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-HTSOP-J
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BD70HA3WEFJ-E2
Related LinksBD70HA3, BD70HA3WEFJ-E2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BD70HA3WEFJ-E2 Details Description
Related parts for BD70HA3WEFJ-E2
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 0.75 5.5V @ 3A SIP datasheet.pdf
CABLE TIE 120LB WR BLK 8.7" datasheet.pdf
2.00MM UNSHROUDED HDR datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 0.3W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf