Rohm Semiconductor BDE1204G-TR
BDE1204G-TR picture photo
Mfg. Part Number
BDE1204G-TR
Manufacturer
Product Category
Temperature Switches
Brief Description
IC TEMP SENSOR THERM 120C 5-SSOP
Datasheet Download
BDE1204G-TR.pdf
Availability of BDE1204G-TR
QUANTITY
BDE1204G-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BDE1204G-TR
Internal Part NumberEIS-BDE1204G-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Switches
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Trip Temperature ThresholdHot
Switching Temperature120°C
Accuracy±4°C
Current - Output (Max)5mA
Output TypeOpen Drain
OutputActive Low
Output Function/OverTemp, VTemp
Selectable HysteresisNo
Features-
Voltage - Supply2.9 V ~ 5.5 V
Current - Supply16µA
Operating Temperature-30°C ~ 130°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BDE1204G-TR
Related LinksBDE12, BDE1204G-TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BDE1204G-TR Details Description
Related parts for BDE1204G-TR
VOLT DETECT IC CMOS 2.4V TO-92 datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.197" (5.00mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 250V 4.7A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
AM60510-15 SLIDE BEARING datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 2K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
SCR 800V 1180A E-PUK datasheet.pdf
IC DARL DRIVER ARRAY 4CH 16MFP datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf