Eaton (formerly Cooper Bussmann) BDNF60MS2
BDNF60MS2 picture photo
Mfg. Part Number
BDNF60MS2
Manufacturer
Product Category
Disconnect Switch Components
Brief Description
SWITCH DISCONNECT 60A 600V
Datasheet Download
BDNF60MS2.pdf
Availability of BDNF60MS2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BDNF60MS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BDNF60MS2
Internal Part NumberEIS-BDNF60MS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyDisconnect Switch Components
Series-
TypeSwitch
Voltage600V
Current60A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BDNF60MS2
Related LinksBDNF, BDNF60MS2 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BDNF60MS2 Details Description
Related parts for BDNF60MS2
TERM BLOCK HDR 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOD PWR ENT SNAP DL FUSE 10A datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TRANSISTOR LDMOST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf