Murata Electronics North America BEI15-150-Q12N-C
BEI15-150-Q12N-C picture photo
Mfg. Part Number
BEI15-150-Q12N-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC DL OUT +/-15V NEG POL
Datasheet Download
BEI15-150-Q12N-C.pdf
Availability of BEI15-150-Q12N-C
QUANTITY
BEI15-150-Q12N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of BEI15-150-Q12N-C
Internal Part NumberEIS-BEI15-150-Q12N-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBEI15 Series Isolated 15W Wide Input Bipolar DC/DC Converters
Featured ProductBEI15 Series DC/DC Converters
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBEI15
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.10" L x 0.96" W x 0.35" H (27.9mm x 24.4mm x 8.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BEI15-150-Q12N-C
Related LinksBEI15-15, BEI15-150-Q12N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
BEI15-150-Q12N-C Details Description
Related parts for BEI15-150-Q12N-C
CAP CER 8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC SMB datasheet.pdf
ADM64T/AE64M/X datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
RES FUSE 56 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf