AVX Corporation BF014D0124K--
BF014D0124K-- picture photo
Mfg. Part Number
BF014D0124K--
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BF014D0124K--.pdf
Availability of BF014D0124K--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BF014D0124K-- Order Process
Ship out your order
Specifications of BF014D0124K--
Internal Part NumberEIS-BF014D0124K--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBF
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF014D0124K--
Related LinksBF014D, BF014D0124K-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF014D0124K-- Details Description
Related parts for BF014D0124K--
OSC VCXO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 423V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 18 AWG SLVR datasheet.pdf
350 TB PLG PLUG 90 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MICRO 15C P 6" WHT JACKP datasheet.pdf