GE Critical Power ATS020A0X3-SRPHZ
ATS020A0X3-SRPHZ picture photo
Mfg. Part Number
ATS020A0X3-SRPHZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 0.8-3.63V 20A 73W
Datasheet Download
ATS020A0X3-SRPHZ.pdf
Availability of ATS020A0X3-SRPHZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATS020A0X3-SRPHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS020A0X3-SRPHZ
Internal Part NumberEIS-ATS020A0X3-SRPHZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin MegaLynx™
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.8 ~ 3.63 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series73W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension1.30" L x 0.53" W x 0.39" H (33.0mm x 13.5mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92.1%
Power (Watts) - Max73W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS020A0X3-SRPHZ
Related LinksATS020A0, ATS020A0X3-SRPHZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
ATS020A0X3-SRPHZ Details Description
Related parts for ATS020A0X3-SRPHZ
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 120MHZ 8SOIC datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/2W PLASTIC LOG datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.34K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/06/180FLF 1.5BK datasheet.pdf
0.8MM WTB CABLE CONN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
LED IND 1.8MM RA 627NM RED DIFF datasheet.pdf