AVX Corporation BF014D0393K
BF014D0393K picture photo
Mfg. Part Number
BF014D0393K
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BF014D0393K.pdf
Availability of BF014D0393K
QUANTITY
BF014D0393K Order Process
Ship out your order
Specifications of BF014D0393K
Internal Part NumberEIS-BF014D0393K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF014D0393K
Related LinksBF014, BF014D0393K Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF014D0393K Details Description
Related parts for BF014D0393K
DIODE ZENER 8.2V 1W SMA datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 3POS TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 5.1V 15A datasheet.pdf
IPD 6.5-6MM NONSHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 3MHZ 8SOP datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf