AVX Corporation BF014D0473K
BF014D0473K picture photo
Mfg. Part Number
BF014D0473K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BF014D0473K.pdf
Availability of BF014D0473K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BF014D0473K Order Process
Ship out your order
Specifications of BF014D0473K
Internal Part NumberEIS-BF014D0473K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBF
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF014D0473K
Related LinksBF014, BF014D0473K Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF014D0473K Details Description
Related parts for BF014D0473K
CAP CER 390PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 8.1VWM 15VC SMB datasheet.pdf
CBL 5POS M12 PLUG-R/A SKT 3M datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/O CLIP GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A 24QFN datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 25.5MA 72 OHM TH datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 51K OHM 10SIP datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf