AVX Corporation BF014D0473K
BF014D0473K picture photo
Mfg. Part Number
BF014D0473K
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BF014D0473K.pdf
Availability of BF014D0473K
QUANTITY
BF014D0473K Order Process
Ship out your order
Specifications of BF014D0473K
Internal Part NumberEIS-BF014D0473K
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF014D0473K
Related LinksBF014, BF014D0473K Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF014D0473K Details Description
Related parts for BF014D0473K
IC CIRCUIT UNDERVOLT SENS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 6.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT 15-20AT 175V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
PAC-SLC5-HE20-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
IC POWER SWITCH HI SIDE 12WLCSP datasheet.pdf
CONN ASSY SIDE/TOP 2+GND SZ3A datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC PIN datasheet.pdf
THERMOSTAT 85 DEG NO TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf