AVX Corporation BF014E0104K
BF014E0104K picture photo
Mfg. Part Number
BF014E0104K
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
BF014E0104K.pdf
Availability of BF014E0104K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BF014E0104K Order Process
Ship out your order
Specifications of BF014E0104K
Internal Part NumberEIS-BF014E0104K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF014E0104K
Related LinksBF014, BF014E0104K Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF014E0104K Details Description
Related parts for BF014E0104K
FUSE BRD MNT 2A 32VAC 63VDC 1206 datasheet.pdf
MODULE SP ADPT CUSTOMIZABLE JTAG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFFER DL NON-INVERTING 6XSON datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A SOT223-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 47POS BOX MT PINS datasheet.pdf
CONN HDR BRKWY .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf