AVX Corporation BF014E0473J
BF014E0473J picture photo
Mfg. Part Number
BF014E0473J
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BF014E0473J.pdf
Availability of BF014E0473J
QUANTITY
BF014E0473J Order Process
Ship out your order
Specifications of BF014E0473J
Internal Part NumberEIS-BF014E0473J
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF014E0473J
Related LinksBF014, BF014E0473J Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF014E0473J Details Description
Related parts for BF014E0473J
IC EEPROM 256KBIT 200NS 28SOIC datasheet.pdf
RES 191 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
NOISE REDUCTION 1/2" BLACK 250' datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLF 5.00HC/10/180 SN GN datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 50A datasheet.pdf