AVX Corporation BF014E0683K
BF014E0683K picture photo
Mfg. Part Number
BF014E0683K
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BF014E0683K.pdf
Availability of BF014E0683K
QUANTITY
BF014E0683K Order Process
Ship out your order
Specifications of BF014E0683K
Internal Part NumberEIS-BF014E0683K
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF014E0683K
Related LinksBF014, BF014E0683K Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF014E0683K Details Description
Related parts for BF014E0683K
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 26POS 5A datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 2500UF 63V AXIAL datasheet.pdf
SL SURFACE COND DISC 7" A CRS datasheet.pdf
CABLE MARKER LABEL 17 X 9 WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf