AVX Corporation BF014I0102JDB
BF014I0102JDB picture photo
Mfg. Part Number
BF014I0102JDB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1000PF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
BF014I0102JDB.pdf
Availability of BF014I0102JDB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BF014I0102JDB Order Process
Ship out your order
Specifications of BF014I0102JDB
Internal Part NumberEIS-BF014I0102JDB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF014I0102JDB
Related LinksBF014I, BF014I0102JDB Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF014I0102JDB Details Description
Related parts for BF014I0102JDB
TRIMMER 20K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
QUICKIE*II HEADER datasheet.pdf
IC TRANSCVR BI-DIR 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
MODEM CDMA RS-232 US IP VERIZON datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 25A 8DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
RES 5.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CONN FFC VERT 23POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf