Vishay/Dale RWR81S4990BRRSL
RWR81S4990BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4990BRRSL
Brief Description
RES 499 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4990BRRSL.pdf
Availability of RWR81S4990BRRSL
QUANTITY
RWR81S4990BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4990BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S4990BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4990BRRSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S4990BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4990BRRSL Details Description
Related parts for RWR81S4990BRRSL
RES 3.3 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.94 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE 18COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 382 I/O 484FBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf