AVX Corporation BF024D0274J
BF024D0274J picture photo
Mfg. Part Number
BF024D0274J
Brief Description
CAP FILM 0.27UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BF024D0274J.pdf
Availability of BF024D0274J
QUANTITY
BF024D0274J Order Process
Ship out your order
Specifications of BF024D0274J
Internal Part NumberEIS-BF024D0274J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package1,000
SeriesBF
PackagingBulk
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.126" W (7.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF024D0274J
Related LinksBF024, BF024D0274J Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF024D0274J Details Description
Related parts for BF024D0274J
JFET N-CH 25V 625MW TO92 datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST NON-INV SC705 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC FPGA 586 I/O 896FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
REWORK STATION 200W PENCIL W/STA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 1% 50W datasheet.pdf