AVX Corporation BF024G0393J--
BF024G0393J-- picture photo
Mfg. Part Number
BF024G0393J--
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BF024G0393J--.pdf
Availability of BF024G0393J--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BF024G0393J-- Order Process
Ship out your order
Specifications of BF024G0393J--
Internal Part NumberEIS-BF024G0393J--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBF
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.126" W (7.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF024G0393J--
Related LinksBF024G, BF024G0393J-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF024G0393J-- Details Description
Related parts for BF024G0393J--
IDC CABLE - MPR36K/MC37M/X datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CORD REEL 50' 16-3 NO HAND LAMP datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 6POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12.5VC 0402 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B PG36 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 910PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf