AVX Corporation BF024I0123J--
BF024I0123J-- picture photo
Mfg. Part Number
BF024I0123J--
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BF024I0123J--.pdf
Availability of BF024I0123J--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BF024I0123J-- Order Process
Ship out your order
Specifications of BF024I0123J--
Internal Part NumberEIS-BF024I0123J--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBF
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.126" W (7.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF024I0123J--
Related LinksBF024I, BF024I0123J-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF024I0123J-- Details Description
Related parts for BF024I0123J--
RES 110 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SOFTWARE/SUPPORT CW PPC LINUX A datasheet.pdf
CABLE IN-CIRCUIT 10" W/LEGS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL KIT MAX15066 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
IC ISODRIVER 1CH 0.6A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
750 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf