AVX Corporation BF054D0155J--
BF054D0155J-- picture photo
Mfg. Part Number
BF054D0155J--
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BF054D0155J--.pdf
Availability of BF054D0155J--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BF054D0155J-- Order Process
Ship out your order
Specifications of BF054D0155J--
Internal Part NumberEIS-BF054D0155J--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBF
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.236" W (7.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF054D0155J--
Related LinksBF054D, BF054D0155J-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF054D0155J-- Details Description
Related parts for BF054D0155J--
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 1-1/8" datasheet.pdf
VARISTOR 819V 70KA CHASSIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 191K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 82K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 60V 100MA 4SOP datasheet.pdf
CONN FFC TOP 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf