| Internal Part Number | EIS-BF1202WR,115 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 26/Dec/2012 Multiple Devices Dec/2012 | |
| PCN Packaging | Date Code Extended 18/Jul/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | RF FETs | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Transistor Type | N-Channel Dual Gate | |
| Frequency | 400MHz | |
| Gain | 30.5dB | |
| Voltage - Test | 5V | |
| Current Rating | 30mA | |
| Noise Figure | 0.9dB | |
| Current - Test | 12mA | |
| Power - Output | - | |
| Voltage - Rated | 10V | |