JKL Components Corporation BF6200-20B
BF6200-20B picture photo
Mfg. Part Number
BF6200-20B
Manufacturer
Product Category
Lamps - Cold Cathode Fluorescent (CCFL) & UV
Brief Description
LAMP CCFL 680V 6.5 X 200MM
Datasheet Download
BF6200-20B.pdf
Availability of BF6200-20B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BF6200-20B Order Process
Ship out your order
Specifications of BF6200-20B
Internal Part NumberEIS-BF6200-20B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Optoelectronics
FamilyLamps - Cold Cathode Fluorescent (CCFL) & UV
Series-
Size / Dimension6.5mm x 200mm
TypeCCFL, Tri-Phosphor RGB White Lamp
Voltage680V Start, 290V Operating
Current5mA
Output-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF6200-20B
Related LinksBF620, BF6200-20B Datasheet, JKL Components Corporation Distributor
BF6200-20B Details Description
Related parts for BF6200-20B
OSC XO 72.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 196 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER INSULATOR SHROUD 5-ROW datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SCR 0.8A 30V TO-92 datasheet.pdf