Delta Electronics BFB04505HHA-A
BFB04505HHA-A picture photo
Mfg. Part Number
BFB04505HHA-A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN BLOWER 45X10MM 5VDC WIRE
Datasheet Download
BFB04505HHA-A.pdf
Availability of BFB04505HHA-A
QUANTITY
BFB04505HHA-A Order Process
Ship out your order
Specifications of BFB04505HHA-A
Internal Part NumberEIS-BFB04505HHA-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFan Options
RoHS InformationDC Fans RoHS Cert of Compliance
Standard Package504
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesBFB
Voltage - Rated5VDC
Size / DimensionSquare - 45mm L x 45mm H x 10mm W
Air Flow3.3 CFM (0.093m³/min)
Static Pressure0.555 in H2O (138.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower
Features-
Noise35.5 dB(A)
Power (Watts)0.80W
RPM6500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.160A
Voltage Range4 ~ 5.5VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 40°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFB04505HHA-A
Related LinksBFB045, BFB04505HHA-A Datasheet, Delta Electronics Distributor
BFB04505HHA-A Details Description
Related parts for BFB04505HHA-A
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 100V SOT-363 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
I/O MODULE 16 IN 16 OUT datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURPOSE 45V 6.5A P600 datasheet.pdf