Delta Electronics BFB1012M-AR00
BFB1012M-AR00 picture photo
Mfg. Part Number
BFB1012M-AR00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN BLOWER 97.2X33MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
BFB1012M-AR00.pdf
Availability of BFB1012M-AR00
QUANTITY
BFB1012M-AR00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFB1012M-AR00
Internal Part NumberEIS-BFB1012M-AR00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package56
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesBFB
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 97.2mm L x 94.4mm H x 33mm W
Air Flow22.6 CFM (0.640m³/min)
Static Pressure0.893 in H2O (222.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise52.5 dB(A)
Power (Watts)6.60W
RPM3200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating0.550A
Voltage Range4 ~ 13.2VDC
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFB1012M-AR00
Related LinksBFB101, BFB1012M-AR00 Datasheet, Delta Electronics Distributor
BFB1012M-AR00 Details Description
Related parts for BFB1012M-AR00
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.5V 0.15A 10MLF datasheet.pdf
CONV DC/DC 24V 3.3V 9A 30W PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
LABEL LASER 1.6"X.20" WHT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-15 PSI datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED TO236-3 SMD datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 6pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf