Vishay/BCcomponents BFC230342105
BFC230342105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230342105
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.0 UF 5% 250 VDC RADIA
Datasheet Download
BFC230342105.pdf
Availability of BFC230342105
QUANTITY
BFC230342105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230342105
Internal Part NumberEIS-BFC230342105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT303
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.421" (10.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)