Vishay/BCcomponents BFC230342224
BFC230342224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230342224
Brief Description
CAP FILM 0.22 UF 5% 250 VDC RADI
Datasheet Download
BFC230342224.pdf
Availability of BFC230342224
QUANTITY
BFC230342224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230342224
Internal Part NumberEIS-BFC230342224
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.366" (9.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC230342224
Related LinksBFC230, BFC230342224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC230342224 Details Description
Related parts for BFC230342224
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 9/16 UNF 5V 36" datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSISTOR RF POWER 270W LDMOST datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.3V SNT-4A datasheet.pdf