United Chemi-Con ESMH250VSN103MP40S
ESMH250VSN103MP40S picture photo
Mfg. Part Number
ESMH250VSN103MP40S
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
ESMH250VSN103MP40S.pdf
Availability of ESMH250VSN103MP40S
QUANTITY
ESMH250VSN103MP40S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH250VSN103MP40S
Internal Part NumberEIS-ESMH250VSN103MP40S
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.09A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH250VSN103MP40S
Related LinksESMH250VS, ESMH250VSN103MP40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH250VSN103MP40S Details Description
Related parts for ESMH250VSN103MP40S
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
PHOTOTRNS SILCN NPN HERMETC PILL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 100MA 20 OHM SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
POWER CORD IEC 5' BLACK datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1W DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf