Vishay/Dale RNC50J3842BSB14
RNC50J3842BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3842BSB14
Brief Description
RES 38.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3842BSB14.pdf
Availability of RNC50J3842BSB14
QUANTITY
RNC50J3842BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3842BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3842BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3842BSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3842BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3842BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3842BSB14
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SMART SLAVE IP67 8 PT OUT NPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
2 FT RETRACT CABLE TYPE T datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
TERMINAL KDKS/EN4 LD 12VDC/24VAC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
33UF 40V 5X11MM 105C 2000H datasheet.pdf