CR Magnetics Inc. CR4410S-10
CR4410S-10 picture photo
Mfg. Part Number
CR4410S-10
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC
Datasheet Download
CR4410S-10.pdf
Availability of CR4410S-10
QUANTITY
CR4410S-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4410S-10
Internal Part NumberEIS-CR4410S-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4400
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing10A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)40mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4410S-10
Related LinksCR441, CR4410S-10 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4410S-10 Details Description
Related parts for CR4410S-10
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE 14-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS W/PIN WALL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.506" NYLON BLK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 2A AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf