Vishay/BCcomponents BFC230354274
BFC230354274 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230354274
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.27 UF 5% 400 VDC RADI
Datasheet Download
BFC230354274.pdf
Availability of BFC230354274
QUANTITY
BFC230354274 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230354274
Internal Part NumberEIS-BFC230354274
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT303
PackagingBulk
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.228" W (17.50mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC230354274
Related LinksBFC230, BFC230354274 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC230354274 Details Description
Related parts for BFC230354274
PATCHBAY 26JACK HD TERMINATED datasheet.pdf
IC SW TEMP REMOTE 8-UMAX datasheet.pdf
CONN U-MNL CAP 12POS 94V-2 RED datasheet.pdf
WORKSTATION ORGANIZER KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RF CABL MMCX ML STR / ML STR 18" datasheet.pdf
CAP FILM 240NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf