Vishay/BCcomponents BFC233410185
BFC233410185 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233410185
Brief Description
CAP FILM 1.8UF10%275VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233410185.pdf
Availability of BFC233410185
QUANTITY
BFC233410185 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233410185
Internal Part NumberEIS-BFC233410185
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT334
PackagingBulk
Capacitance1.8µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233410185
Related LinksBFC233, BFC233410185 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233410185 Details Description
Related parts for BFC233410185
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
IC TXRX 3.3V RS232/485 20-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MISSING WIRE DETECTOR datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 16 POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
BOARD EVALUATION HMC861LP3E datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 18 RES 1K OHM 20DRT datasheet.pdf